Prof. Dr. F. Gül Yazıcıoğlu ’nun Emeklilik Töreni
Lisans öğrencilerimizin 7. Ulusal El rehabilitasyonu Kongresi Sözlü Bildiri Sunmuşlardır. Kendilerini tebrik ediyoruz...
Patent yarışmasında akademisyenlerimize ödül
Teknofest'te Fakültemiz
MENTAP
Engelli ve yaşlılara bakım verenler için ruh sağlığı ve sağlık eğitimi
SABAK Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni
SABAK Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni, 18 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda 60 Yıl
Prof.Dr. Erkan KAPLANOĞLU

Erkan Kaplanoğlu, lisans eğitimini 1996 yılında Marmara Üniversitesinde tamamladı. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerine de aynı üniversitede devam eden Kaplanoğlu, doktora derecesini Bilgisayar-Kontrol alanında 2006 yılında aldı. 2010 yılında Norveç hükümeti tarafından verilen YGGDRASIL Award (Young Guest Doctoral Researchers in Norway) ödülüne layık görüldü.

Doktora sonrası gittiği Vanderbilt Üniversitesinde (Nashville/TN, USA) biyomekatronik çalışmalarına başladı. 2013 yılında, Marmara Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü altında, YSL ve Dr. çalışmaları TÜBİTAK ve Avrupa Birliği destekli projelerin yürütüldüğü Biyomekatronik Sistemler Laboratuvarı’nı kurdu. Robotik rehabilitasyon alanında ulusal ve uluslararası projelerde danışmanlık görevleri bulunmaktadır.

2019 yılından bu yana University of Tennessee at Chattanooga da öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Burada kendisinin kurmuş olduğu Biomechatronics and Assistive Technology Lab (BioAstLab) çatısı altında sağlık alanındaki paydaşları ile birlikte çeşitli projeler yürütmektedir.

Çalışma alanları; EMG/EEG kontrollü protez, Aktif Ortez, Robotik Rehabilitasyon ve Akıllı otomasyon sistemleri olan Kaplanoğlu’nun bu konularda yayınların yanı sıra “Hibrit Protez El” ve “Bel Ağrısı Terapi Sistemi” konularında patentleri ve “Biyomekatronik” alanında yazılmış kitabı bulunmaktadır.

 

Biomechatronics and Assistive Technology Lab (BioAstLab) | University of Tennessee at Chattanooga (utc.edu)