Harekete Geç
HATAY DESTEK MERKEZİNDE SOSYAL SORUMLULUK ETKİNLİĞİ
27-31 Aralık 2023 tarihinde Depremden en çok etkilenen şehirlerimizden biri olan Hatay Belen’de Destek Merkezlerinde kadın-çocuklarla egzersiz etkinlikleri yapılmıştır. Öğrencilerimize ve destek olan gönlüllülere teşekkür ederim. Prof.Dr. Özlem Ülger Dekan
Lisans öğrencilerimizin 7. Ulusal El rehabilitasyonu Kongresi Sözlü Bildiri Sunmuşlardır. Kendilerini tebrik ediyoruz...
Patent yarışmasında akademisyenlerimize ödül
Kardeş Okul Projemiz
Mardin Midyat’ta kardeş okul seçen öğrenciler belli aralıklarla okulun ihtiyaçlarına yönelik projeler gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda, 20-23 Nisan 2023 tarihinde üniversite sınavında tercih yapacak öğrencilere, fizyoterapistlik mesleği ve bölüm tanıtımı yapıldı. İhtiyacı olan öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçları karşılandı. Katılım sağlayan ve bu sosyal sorumluluk projesini yürüten öğrencilerimize teşekkür ederim. Prof.Dr. Özlem Ülger Dekan
KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ
Öğrencilerimiz tarafından 8 Mart 2023 tarihinde, Dünya Kadınlar günü için ‘’ Güç Bizde ‘’ projesi ile kadın ve kadın beyanlı bireyler için mor bileklikler yapılmıştır. Farkındalık oluşmasına katkı sağlayan bu sosyal sorumluluk etkinliği için öğrencilerimize teşekkür ederim.
Afet Eylem Planı
MENTAP
Engelli ve yaşlılara bakım verenler için ruh sağlığı ve sağlık eğitimi
SABAK Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni
SABAK Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni, 18 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda 60 Yıl
Öğrenci Kılavuzu
Fakültemizin Lisans Öğrenci kılavuzu yayınlanmıştır.
Aday Öğrenci

Bölümümüz

Sevgili Öğrenciler,

Fakültemiz, ÖSYM'nin yaptığı Lisans Yerleştirme Sınavı YKS TYT sayısal kategorisinden öğrenci kabul etmektedir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’ne giriş için Türk ortaöğretim eğitimini tamamlamış veya yurtdışında eşdeğer bir eğitim almış olmak ve ulusal üniversite sınavında sayısal alanda yeterli puanı almış olmak gerekmektedir.

Fakültemiz ÖSYM´nin yaptığı TYT-AYT (YKS) sınavında sayısal puan türünden öğrenci almaktadır. 2019 kontenjanımız 123´dür. 2019 sayısal sıralaması 56941'dir. Bölümümüz Türkiye´deki tüm üniversitelerin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümleri arasında kurulduğu günden bu yana ilk sırada öğrenci almaktadır. Ayrıca gözlemlerimiz öğrencilerimizin büyük bir kısmı tarafından bölümümüzün ilk 3 tercihleri içinde yer aldığı yönündedir.

Fakültemizin eğitim dili Türkçe’dir. Eğitim 2. sınıfta 4 haftalık, 4.sınıfta ise yıl boyunca süren klinik çalışmaları içermektedir. Bölümümüz öğrencileri, okulumuzun Eğitim, Araştırma ve Uygulama Üniteleri'nde nörolojik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, sporcu sağlığı, ortez-protez ve biyomekanik, romatizmal hastalıklarda rehabilitasyon, kardiyopulmoner rehabilitasyon, bel boyun sağlığı, kadın-erkek sağlığı, el cerrahisinde rehabilitasyonu, geriatrik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, kanser rehabilitasyonu, yutma bozuklukları rehabilitasyonu, kas hastalıkları rehabilitasyonu ve az gören rehabilitasyonu gibi konularda uygulamalara alanında uzman öğretim üye ve elamanları ile birlikte birebir katılarak, aldıkları teorik eğitimin pratik bölümünü de tamamlamaktadırlar. Ayrıca öğrencilerimiz son sınıf stajları süresince Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri yataklı servislerinde ortopedi, nöroloji, nöroşirurji, göğüs hastalıkları, pediatri, onkoloji ve yanık servislerinde fizyoterapi hizmetlerine de katılmaktadırlar. Öğrencilerimiz almış oldukları bu kapsamlı eğitim ile ilgili mesleki uygulamalarını, görevli öğretim elemanlarımız gözetiminde, gerçekleştirmektedir. Bölümümüz programlarında yüksek lisans ve doktora programlarını sürdüren öğrenciler de tüm laboratuvar olanaklarından yararlanmakta, araştırma ve projelerde görev almaktadırlar.

Web sitemizi gezerek fakültemiz hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Burada bulacağınız bilgiler, sizlere bölümümüzü - belki de bölümünüzü - daha iyi tanıtabilmek amacıyla derlenmiştir.

Bölümümüz Facebook ve Instagram  başta olmak üzere sosyal medya ağlarında da yer almaktadır. Sayfalarımızı takip ederek bölümümüzün duyuru ve etkinliklerinden haberdar olabilirsiniz.

Bunların yanında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi'nin hazırlamış olduğu Web sitesinden üniversitemizin sunduğu sosyal olanaklar hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Öğrenci İşleri Dairesi'nin web sayfalarında üniversitemizin tüm programları için sıkça sorulan sorulara yanıtları bulabilirsiniz.

Bölümümüzü tanıtan fotoğrafları görmek için  buraya tıklayabilirsiniz.

Hepinizin uzun ve yorucu bir çalışma döneminin ardından, üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olmanızı, hayalinizdeki mesleğe sizi en iyi biçimde hazırlayacak bir bölüme kayıt olabilmenizi ve sizleri de bölümümüzde görmeyi arzu ediyoruz.

HÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi

 


Hangi dersleri veriyoruz?

Sevgili Öğrenciler,

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans Programında hangi derslerin olduğunu, ders içeriklerini ve daha birçok bilgiyi Hacettepe (Avrupa Kredi Transfer Sistemi)AKTS Sayfasından öğrenebilirsiniz.

Sayfaya gitmek için tıklayınız.

 


 

Sportif Etkinliklerimiz

     

Üniversitemizde spor şenliklerinin 40. yılını yaşadığımız 2020 yılında 40. Spor Şenliği’ne Futbol Erkek/ Kadın, Basketbol Erkek/ Kadın, Voleybol Erkek/ Kadın, Hentbol Erkek/ Kadın, Tenis Erkek/ Kadın, Masa Tenisi Erkek/ Kadın, Badminton Erkek/ Kadın, Atletizm Erkek/Kadın, Yüzme Erkek/ Kadın, Bisiklet Erkek/ Kadın takımlarıyla katılmış ancak Covid-19 nedeniyle spor şenlikleri ertelenmiştir. Bölümümüz kuruluşundan itibaren düzenli olarak bu etkinliklere katılmış ve Rektörlük Kupası da dahil değişik bıranşlarda kupalar kazanmıştır.

Öğrenci Toplulukları

Öğrencilerimiz, Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki 153 adet Öğrenci Topluluğu’na eşit erişim hakkına sahiptir.

2019 Yılında, fakültemiz bünyesinde, Fizyoterapi İlgi Topluluğu(FİT) kurulmuştur ve etkinliklerini sürdürmektedir.

Sosyal Etkinliklerimiz

Fakültemizde bir Öğrenci Etkinlikleri Çalışma Grubu bulunmaktadır. Öğrenci temsilcisi de bu çalışma grubunda yer almaktadır. “Tanışma Partisi,” “Yılbaşı Partisi,” “Piknik,” “Tiyatro izleme” aktiviteleri gerçekleştirilmekte ve panolardan duyurulmaktadır. Oryantasyon etkinliği, Üniversite UNI101 Üniversite Yaşamına Giriş Dersi, yeni kayıt yaptıran öğrenciler için Bölümde Öğretim üye ve elemanlarının katılımı ile Tanışma etkinliği düzenlenmektedir. 

1961 yılında kurulan bölümümüzde, 3. sınıflar 4. sınıfları uğurlamak için her yıl geleneksel Hotpack Şenliği hazırlamaktadır. (Hotpack, fizik tedavi alanıda yaygın kullanılan sıcak torbaların orjinal adıdır.) Ayrıca bir başka geleneksel etkinliğimiz de, 1. sınıfları karşılamak için her yıl güz dönemi başında düzenlenen okula hoşgeldiniz partisidir. Bu etkinlikler, bütün öğretim elemanları ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Yine öğrencilerin ve öğretim elemanlarının katılımı ile; basketbol turnuvası, çeşitli amaçlarla düzenlenen partiler, yılbaşı etkinlikleri gibi birçok başka etkinlik de gerçekleştirilmektedir.

8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Gününde Sıhhiye Yerleşkesi’nde Üniversitemiz personeli ve öğrencilerine açık egzersiz etkinliği Dönem IV öğrencileri ve öğretim elemanlarının katılımı ile düzenlenmektedir. 

2019 yılında dekanlık katının renovasyonunu kutlamak amacıyla bir açılış kokteyli yapılmıştır.

10 Ocak 2020'de fakültemizin kuruluşunun 1. yılı öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız ile kutlanmıştır.

2020 Yılının Şubat ayında Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu tarafından akredite olmamızı kutlamak amacıyla bir kokteyl gerçekleştirilmiştir. Fotoğraf galerimize gitmek ve etkinliklerle ilgili tüm resimleri görmek için tıklayınız.