Prof. Dr. F. Gül Yazıcıoğlu ’nun Emeklilik Töreni
Lisans öğrencilerimizin 7. Ulusal El rehabilitasyonu Kongresi Sözlü Bildiri Sunmuşlardır. Kendilerini tebrik ediyoruz...
Patent yarışmasında akademisyenlerimize ödül
Teknofest'te Fakültemiz
MENTAP
Engelli ve yaşlılara bakım verenler için ruh sağlığı ve sağlık eğitimi
SABAK Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni
SABAK Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni, 18 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda 60 Yıl
El Cerrahisi Rehabilitasyonu Ünitesi

El Cerrahisi ve Rehabilitasyonu Ünitesi

Kuruluş 2002

Ünite sorumlusu 

Prof. Dr. Tüzün Fırat

Doç. Dr. Çiğdem Ayhan

Çalışanlar

Prof. Dr. Tüzün Fırat

Doç. Dr.  Çiğdem Ayhan

Uz. Fzt. Seda Namaldı

Uz. Fzt. Feray Karademir

El Cerrahisi Rehabilitasyonu Ünitesi 2002 yılında kurulmuştur.  Ünitede üst ekstremite yaralanmaları, obstetrik ve travmatik brakiyal pleksus paralizileri, periferik sinir lezyonları, torasik outlet sendromu,  konjenital anomaliler, üst ekstremite kırıkları ve yumuşak doku yaralanmaları, elin fleksör ve ekstansör tendon yaralanmaları, replantasyon, çoklu travmalar, artritik el problemleri, karpal instabiliteler, dirsek kırık ve instabilite problemleri olan hastalara hizmet verilmektedir. Ayrıca, üst ekstremitesini kullanan müzisyen ve sporculara koruyucu rehabilitasyon ve mesleki problemlere yönelik rehabilitasyon yaklaşımları uygulanmaktadır.

Bu hastalara Fizyoterapi ve Rehabilitasyona özgü değerlendirmeler yapıldıktan sonra nöromusküler elektrik stimülasyonu, biofeedback yöntemleri, kemik ve yumuşak doku iyileşmesine yönelik güncel elektroterapi ve manual terapi uygulamaları yapılmakta ve bu alanda yapılan çalışmalar ile literatüre katkı sağlanmaktadır. Türkiye’de ilk defa Yüksek Voltaj Kesikli Galvanik Stimülasyon uygulaması ünitemizde yapılmıştır. Tendon transferleri ve transplantasyon sonrası için uygun elektrik stimülasyonu, biofeedback yöntemleri ve özel egzersiz çeşitleri ile re-edükasyon rehabilitasyon programı oluşturulmuştur. Yeni gelişmelerin yakından takip edildiği ünitede, üst ekstremite yaralanmalarında “core stabilization” yaklaşımının etkinliğine yönelik ilk çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Periferik sinir yaralanmalarında otonomik fonksiyonların değerlendirilmesine yönelik uygulamalar ilk kez yapılmış olup, halen brakiyal pleksus yaralanmaları ve periferik sinir lezyonları başta olmak üzere birçok nörojenik problemde uygulanmaktadır.