Hacettepe Üniversitesi Fizik ve Tedavi Rehabilitasyon Fakültesi ©

 

Lisans Aday Öğrencileri için Bilgiler

Sevgili Öğrenciler,

Fakültemiz, ÖSYM'nin yaptığı Lisans Yerleştirme Sınavı YKS TYT sayısal kategorisinden öğrenci kabul etmektedir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’ne giriş için Türk ortaöğretim eğitimini tamamlamış veya yurtdışında eşdeğer bir eğitim almış olmak ve ulusal üniversite sınavında sayısal alanda yeterli puanı almış olmak gerekmektedir.

Fakültemiz ÖSYM´nin yaptığı TYT-AYT (YKS) sınavında sayısal puan türünden öğrenci almaktadır. 2019 kontenjanımız 123´dür. 2019 sayısal sıralaması 56941'dir. Bölümümüz Türkiye´deki tüm üniversitelerin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümleri arasında kurulduğu günden bu yana ilk sırada öğrenci almaktadır. Ayrıca gözlemlerimiz öğrencilerimizin büyük bir kısmı tarafından bölümümüzün ilk 3 tercihleri içinde yer aldığı yönündedir.

Fakültemizin eğitim dili Türkçe’dir. Eğitim 2. sınıfta 4 haftalık, 4.sınıfta ise yıl boyunca süren klinik çalışmaları içermektedir. Bölümümüz öğrencileri, okulumuzun Eğitim, Araştırma ve Uygulama Üniteleri'nde nörolojik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, sporcu sağlığı, ortez-protez ve biyomekanik, romatizmal hastalıklarda rehabilitasyon, kardiyopulmoner rehabilitasyon, bel boyun sağlığı, kadın-erkek sağlığı, el cerrahisinde rehabilitasyonu, geriatrik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, kanser rehabilitasyonu, yutma bozuklukları rehabilitasyonu, kas hastalıkları rehabilitasyonu ve az gören rehabilitasyonu gibi konularda uygulamalara alanında uzman öğretim üye ve elamanları ile birlikte birebir katılarak, aldıkları teorik eğitimin pratik bölümünü de tamamlamaktadırlar. Ayrıca öğrencilerimiz son sınıf stajları süresince Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri yataklı servislerinde ortopedi, nöroloji, nöroşirurji, göğüs hastalıkları, pediatri, onkoloji ve yanık servislerinde fizyoterapi hizmetlerine de katılmaktadırlar. Öğrencilerimiz almış oldukları bu kapsamlı eğitim ile ilgili mesleki uygulamalarını, görevli öğretim elemanlarımız gözetiminde, gerçekleştirmektedir. Bölümümüz programlarında yüksek lisans ve doktora programlarını sürdüren öğrenciler de tüm laboratuvar olanaklarından yararlanmakta, araştırma ve projelerde görev almaktadırlar.

Web sitemizi gezerek fakültemiz hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Burada bulacağınız bilgiler, sizlere bölümümüzü - belki de bölümünüzü - daha iyi tanıtabilmek amacıyla derlenmiştir.

Bölümümüz Facebook ve Instagram  başta olmak üzere sosyal medya ağlarında da yer almaktadır. Sayfalarımızı takip ederek bölümümüzün duyuru ve etkinliklerinden haberdar olabilirsiniz.

Bunların yanında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi'nin hazırlamış olduğu Web sitesinden üniversitemizin sunduğu sosyal olanaklar hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Öğrenci İşleri Dairesi'nin web sayfalarında üniversitemizin tüm programları için sıkça sorulan sorulara yanıtları bulabilirsiniz.

Bölümümüzü tanıtan fotoğrafları görmek için  buraya tıklayabilirsiniz.

Hepinizin uzun ve yorucu bir çalışma döneminin ardından, üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olmanızı, hayalinizdeki mesleğe sizi en iyi biçimde hazırlayacak bir bölüme kayıt olabilmenizi ve sizleri de bölümümüzde görmeyi arzu ediyoruz.

HÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi

 

Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi © 2021