Hacettepe Üniversitesi Fizik ve Tedavi Rehabitasyon Fakültesi ©

Genel Tanıtım

Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi, kuruluşundan günümüze yürüttüğü lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri ile fizyoterapi ve rehabilitasyonu tercih eden başarılı öğrencilerin eğitim aldığı ve mezunlarının kurumlar tarafından istihdam açısından birinci sırada tercih edildiği, ulusal ve uluslararası tanınırlığı olan bir kurumdur. Fakültemiz; Çeşitli hastalıklar, travmalar, doğumsal anomaliler, savaş ve afetlerin yol açtığı problemlerde ortaya çıkan ağrı ve fonksiyonel limitasyonları azaltabilmek veya giderebilmek; sağlıklı kişilerde ise sağlığı iyileştirerek olası kas iskelet yaralanmalarını ve çağımızda giderek artan kronik hastalıkları önleyebilmek amacı ile fizyoterapiye özel değerlendirmeleri yapan ve değerlendirme sonuçlarına göre fizyoterapi rehabilitasyon programını planlama ve uygulamaya yönelik bilgi beceri ve tutum kazanan fizyoterapistler yetiştirmektedir. Mezunlarımız aldıkları eğitim sonucunda mesleki becerilerin yanı sıra araştırma yapan, problem çözebilen, kalite güvencesini önemseyen, sorumluluk alarak hesap verebilen, iletişimde başarılı, uluslararasılaşma ve yaşam boyu öğrenme ilkelerini benimseme gibi jenerik becerilere de sahip olmaktadırlar.


1961 yılında Prof.Dr. İhsan Doğramacı tarafından Ankara Üniversitesi Hemşirelik ve Sağman Okulu´na bağlı olarak kurulan, 2019 yılı ocak ayında Fakülte Olan Bölümüzden bugüne kadar toplam mezun sayımız 3535 dir.


Fakültemiz ÖSYM´nin yaptığı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı ile Sayısal (SAY) puan türünden öğrenci almaktadır. 2019 kontenjanımız 120´dür Bölümümüz Türkiye´deki tüm üniversitelerin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümleri arasında kurulduğu günden bu yana ilk sırada öğrenci almaktadır. Ayrıca gözlemlerimiz öğrencilerimizin büyük bir kısmı tarafından bölümümüzün ilk 3 tercihleri içinde yer aldığı yönündedir. Fakültemizde şu an 542 lisans öğrencisi eğitimine devam etmeltedir. Bölümümüz 4 yıl olup eğitim dili Türkçe´dir.


Fakültemiz 1975´den bu yana Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı lisans üstü programlarında öğrenci mezun vermektedir. Yüksek lisans ve doktora programlarımız; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon, Protez Ortez ve Biyomekani, Spor Fizyoterapistliği, Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji Fizyoterapistliği´dir. 2018-2019 Dönemi itibari ile 467 yüksek lisans, 216 doktora öğrencimiz bu programlardan mezun olmuştur.

 Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi © 2019